„Nie ma miłości
bez poszanowania.

tzn. bez traktowania człowieka
jako niepowtarzalnej indywidualności,
bez brania go takim jakim jest.”

Erich Fromm

logo Miejskiego Przedszkola ŚwiatEŁKo

Pierwsze Dni w Przedszkolu – Informacje dla rodziców dzieci 3-letnich, które od 1 września 2020 roku rozpoczną edukację przedszkolną

Drodzy Rodzice!

W związku z panującym zagrożeniem chorobą COVID-19 i  obowiązującym rygorem sanitarnym, a co za tym idzie utrudnionym kontaktem osobistym, przygotowaliśmy dla Państwa kilka słów jak przygotować dzieci do nowej sytuacji, aby one mimo wszystko i na przekór wszystkiemu z radością rozpoczęły przygodę z przedszkolem.

Każdemu z nas zależy na tym, by dziecko czuło się w przedszkolu dobrze, bezpiecznie i komfortowo. Jeśli pozytywnie nastawimy dziecko do nowego etapu w życiu, sami będziemy mieli lepsze samopoczucie, obserwując jak bardzo cieszy się ono na myśl o nowym dniu w przedszkolu, spotkaniu z rówieśnikami i nauczycielami. Dzięki temu nauczymy malucha również samodzielności i damy mu możliwość szerszego poznania świata.

Aby pobyt w przedszkolu stał się dla dziecka łatwiejszy, już teraz należy zachęcać i motywować dziecko do:

 • samodzielnego ubierania się w to, co nie stanowi dla dziecka problemu,
 • zapinania guzików, wkładania butów i zawiązywania sznurowadeł, lub zapinania bucików na „rzepy”,
 • korzystania z sedesu, używania papieru toaletowego,
 • wycierania nosa w chusteczkę,
 • samodzielnego mycia rączek,
 • rysowania kredkami, farbami, zabaw plasteliną, modeliną,
 • spacerowania i nieużywania wózka,
 • spożywania posiłków samodzielnie.

Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie i dużo uwagi poświęcamy prawidłowemu odżywianiu dzieci. Zwracamy uwagę na to, by posiłki dla dzieci były atrakcyjne i różnorodne. Umiejętność gryzienia pokarmów jest konieczna, gdyż potrawy nie są miksowane. Zachęcamy do podawania dzieciom w domu do gryzienia: marchewki, kalarepki, jabłek.

Gdyby dziecko miało w przedszkolu problemy ze spożywaniem posiłków, przebieraniem się, załatwianiem potrzeb fizjologicznych, itp., otrzyma pomoc w każdej z tych dziedzin.

Wiemy, że powierzają nam Państwo swój najcenniejszy skarb.

Będziemy o Niego troszczyć się najlepiej jak potrafimy.

 

O czym warto pamiętać, gdy dziecko staje się przedszkolakiem?

 1. Zachęcamy Państwa do skompletowania dziecku odzieży wygodnej, przewiewnej i łatwej do ubierania przez samo dziecko
 2. spodnie, spódniczki na gumkę nie za ciasną, nie za luźną,
 3. buty zapinane na „rzepy” lub sznurowane, z bezpieczną gumową podeszwą (nie drewniaki, nie basenowe klapki, itp.),
 4. dziecko ubieramy na cebulkę, które zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem (pod spód wskazane koszulki z krótkim rękawem),
 5. nakrycie głowy: w okresie letnim – czapka, chustka,
 6. przygotowane zapasowe: majtki, koszulka, rajstopy, spodnie, skarpety – wszystko w worku lub torbie foliowej, przechowywane w indywidualnej szafce dziecka i wykorzystywane, gdy zajdzie taka potrzeba,
 7. biżuteria: pozostaje w domu,
 8. prosimy o zwrócenie uwagi na sprawność suwaków w kurtkach dziecięcych. Ułatwi to dzieciom opanowanie czynności w zakresie samodzielnego ubierania się, a  nauczycielkom usprawni organizację pracy w zakresie wspierania i pomagania dzieciom.     
 9. Niezależnie od zapisów w Procedurze czas pobytu dziecka w przedszkolu w pierwszych dniach września nie powinien być zbyt długi. Jeżeli to możliwe  proszę  przyprowadzać dziecko do godz. 8.00 (później, jak dziecko przywyknie czas na przyprowadzanie wydłuży się do 8.15 , a odbierać dziecko po obiedzie (ok. godz. 1400).
 10. Nawet w rygorze sanitarnym pożegnanie powinno odbywać się bez pośpiechu, jednak bez zbędnego przedłużania.  Przekazując  dziecko nauczycielce bez wchodzenia do sali,  nie przedłużamy momentu rozstania.
 11. Z uwagi na rygor sanitarny i obowiązujące wytyczne dzieci nie mogą przynosić żadnych zabawek do przedszkola, nie dotyczy to dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym. taka zabawka po jednym dniu powinna być wyprana i zdezynfekowana.
 12. Pamiętajmy, by zabrać ze sobą uśmiech, dobry humor i oczywiście wygodne ubranie.
 13.  Przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola będzie obywać się w miarę możliwości w godzinach pracy grupy, które to będą podane później. Unikniemy w ten sposób mieszania się grup.

Pozostałych informacji dowiecie się Państwo w czasie zebrań grupowych, które odbędą się w pierwszym tygodniu września, z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego (to sformułowanie będzie nam jakiś czas towarzyszyć i już teraz wszystkich proszę o zrozumienie, a jednocześnie o współodpowiedzialność).

Procedura regulująca pracę przedszkola przy zachowaniu rygoru sanitarnego w okresie zagrożenia chorobą COVID-19 już wkrótce pojawi się na stronie – z niej Państwo dowiecie się wszystkiego o organizacji przedszkola w rygorze sanitarnym od 1.09.2020 r. – zachęcamy do śledzenia naszej strony i strony FB..

Skip to content